בניית מצבות בנתיבות

כ- 30 יום מפטירת המנוח, ההלכה יהודית דורשת להקים מצבה על קברו, על מנת שהמנוח לא יישכח וקברו לא יחולל.
זאת נוהגים לבצע לאחר סיום השבעה קרוביו של המנוח.
בעדות מסוימות, נוהגים לשמור על המצבה מכוסה על לסיום האבל שאורך שנה, כאשר הרעיון הוא שהמת שלא יישכח ויתאבלו עליו כל יום.
לרוב אנשים הנוהגים לבצע את מנהג זה מבצעים טקס גילוי מצבה באופן רשמי לאחר שנה מיום פטירת המנוח.
בקהילות מסוימות, אף נהוג להניח אבנים קטנות על המצבה בכל ביקור, אך נראה כי יש ספק לגבי מקור המנהג.
נראה כי גם הנחת פרחים על קברו של המנוח – הוא מנהג די מוכר אך גם בעניין זה יש ספק לגבי מקור המנהג.

הנחת אבנים על גבי קברו של המנוח, בניגוד לפרחים, הם קבועים ואינם עפים ברוח ונראה כי מקורות טוענים כי דבר זה נעשה על מנת שמקום הקבורה לא יהיה מחולל ושייך לעבר בו לא היו מצבות, כך שהנחת האבנים הייתה מסמלת את מקום קבורת המנוח. אך כיום, הקמת מצבה היא דבר שבשגרה וניתן למצוא חברות רבות אשר מציעות בניית מצבות בנתיבות או בכל עיר אחרת, כך שתוכלו לבחור את סוג המצבה הראויה ולחרוט עליה כל כיתוב שתרצו אודות המנוח.

הכיתוב על גבי המצבה

הכיתוב על גבי המצבה ברוב המקרים מורכב מטקסט באותיות עברית פשוטות, כאשר בחלקה העליון על המצבה נהוג לכתוב את ראשי התיבות פ"נ, שפירושם הוא "פה נקבר…" . בשורה הבאה יהיה שמו של המנוח, שם אביו ואימו ומועד פטירתו.
בשורה האחרונה נהוג לכתוב את ראשי תיבות – "ת.נ.צ.ב.ה" שהם קיצור של המילים המוכרות "תהה נשמתך צרורה בצרור החיים".

בתחום המצבות, ניתן לראות שני סוגי כיתובים: האופציה הראשונה היא – הדבקה והשנייה חריטה. האופציה הטובה ביותר היא חריטה, מכיוון שהיא נשמרת שנים רבות ואינה מתקלפת עם השנים בניגוד להדבקה, כך שבבואכם לחברות המציעות בניית מצבות בנתיבות, מומלץ לבקש כיתוב באמצעות חריטה.

סמלים נוספים על גבי המצבה

חברות המציעות בניית מצבות בנתיבות, מספקות ללקוחותיהם מגוון רב של סוגי אבנים שונות החל מ – אבן חברון שהיא הפופולריות ביותר, אבן גרניט, אבן שיש טורקי, אבן בזלת, אבן גליל, מצבות מסלע טבעי ועוד סוגים שונים של אבנים מהם תוכלו להתרשם בהגיעכם לחברות אלו. מעבר לכך, על המצבה ניתן להוסיף תוספות שונות מעוצבות כיד הדמיון על ידי בעלי מקצוע מקצועיים אשר מבצעים פיסולים מאבן ברמה עיצובית גבוהה ממש אמנות לכל דבר. התוספות יכולות להיות סמלים יהודיים שונים כמו: מנורה, מבנה קטן לנרות נשמה, מגן דוד, ספר תורה, אריה, לוחות הברית המכילות את עשרת הדיברות ועוד מגוון רב של עיצובים, כמובן לפי שיקול דעתכם.

התגובות סגורות